Nórsko – kulinárske zážitky

Nespochybniteľný líder vo svetovej produkcií lososa vie ponúknuť ďaleko viac, ako iba výborné recepty tejto ryby. S pobrežím trojnásobnej dĺžky, ako má Taliansko je Nórsko správnou destináciou pre každého milovníka morskej kuchyne.

Restaurant Under

Samotný názov Under napovie veľkú časť príbehu tejto reštaurácie. Betónová konštrukcia bola starostlivo umiestnená sčasti nad hladinu, ale do veľkej miery položená na útesy obmývané studeným Severným morom. Rovnako aj návšteva reštaurácie je postupným ponorom do hlbín morského života a zážitkom pre všetky zmysly. Jednotné menu sa obmieňa podľa sezóny a okrem morských špecialít ponúka aj možnosť ochutnať morské vtáky, či jahňacie delikatesy. Vysoké ceny neodradili nadšených zákazníkov, a tak sa na rezerváciu v reštaurácii so 40 miestami čaká približne 6 mesiacov. Samozrejmosťou je hviezdička od Michellinu. 


Orientačná cena menu: €220
https://under.no/
POLOHA

Restaurant Sabi Omakase

Omakase podáva sushi v štýle Edomae, ktorý v japončine pochádza z Edo = starý názov Tokia, mae = blízky. Edomae je najvyššou formou umenia sushi, založenou približne pred 200 rokmi. Itamae (šéfkuchár) sa tu snaží využiť produkty, ktoré nájde vo svojom okolí, a potom ich prezentovať čo najčistejšie a najjednoduchšie, aby tak vylepšil prírodnú chuť a štruktúru produktu. Všetky jedlá pripravuje a servíruje hosťom v útulnej atmosfére sám sushi master Roger Asakil Joya, jeden z mála kuchárov v Nórsku akreditovaný Japonskou Asociáciou Sushi.


Orientačná cena menu: €140
https://www.omakase.no/
POLOHA

Restaurant Cornelius

Cornelius je jednou z najprestížnejších škandinávskych reštaurácií s morskými plodmi. Cornelius, inšpirovaný denným počasím a surovou krásou miestnych fjordov, podáva meteorologické menu pripravené pomocou inovatívnych kulinárskych techník so skutočnou vášňou pre morské plody. Zážitkom je už samotný príchod do reštaurácie, ktorá sa nachádza na ostrove obývanom iba reštauráciou a jej infraštruktúrou. Po krátkej jazde z Bergen vás čaká privátna preprava loďkou na malý ostrov. Tu sa môžete uvoľniť a užívať si príjemné prostredie interiéru alebo terasy, romantické výhľady a spoločnosť ľudí s rovnakou vášňou pre more, ako máte vy.


Orientačná cena menu: €110
https://corneliusrestaurant.no/english/
POLOHA

Restaurant Borsen Spiseri

Súčasťou hotela Svinøya Rorbuer je jedna z najvýraznejších reštaurácií na Lofotských ostrovoch. „Børsen Spiseri“ je umiestnená v bývalom nábrežnom sklade z roku 1828. Väčšina historických atribútov budovy bola zachovaná, spolu s všadeprítomnou arómou dechtu a rybárskych povrazov. Jednoducho sa tak prenesiete desiatky rokov späť v čase, keď oblasť bola pulzujúcou rybárskou dedinou. Podávané pokrmy sú vyrobené z jedinečných a čerstvých miestnych surovín Lofot, ryby pochádzajú od spracovateľa vzdialeného iba 50 metrov od reštaurácie. V budove reštaurácie tiež nájdete pôvodný obchodík so zmiešaným tovarom, ktorý je sám o sebe maličkým múzeom, ktoré Vás prenesie viac ako 100 rokov späť v čase. 


Orientačná cena hlavného jedla: €35
https://www.svinoya.no/en/restaurant
POLOHA

Restaurant Bryggen Tracteursted

Bryggen Tracteursted je tradičnou reštauráciou à la carte v samotnom srdci historického Bergenu, v najstaršej štvrti zvanej Bryggen. Táto bola kedysi centrom obchodu v severnej Európe a historické budovy s priečeliami s lomenými štítmi a hrubými fošňami na to hrdo odkazujú. Napriek tradičnému interiéru ponúka reštaurácia modernú kuchyňu inšpirovanú potravinovou kultúrou v Bergene a hanzovou ligou, ktorá tu kedysi sídlila. Určite si vyberiete z širokej palety tzv. nórskych tapas, malých kúskov na ochutnanie, a širokej škály medzinárodných pív.


Orientačná cena hlavného jedla: €20
https://www.bryggentracteursted.no/
POLOHA

Národné jedlá – Smalahove

Smalahove je tradičné nórske jedlo, ktoré sa konzumuje väčšinou pred Vianocami. Jedlo je tvorené zväčša uverenou ovčou hlavou. Názov je teda logicky tvorený nórskymi slovami smale (jedno z miestnych pomenovaní pre ovce) a hovud (znamená hlava).

Napriek, pre mnohých, nechutnému vzhľadu je jedlo veľmi populárne medzi miestnymi, ale aj turistami. Zatiaľ čo pôvod jedla je určite nórsky, presná história jeho neobvyklej prípravy je neznáma. Jedna z teórií hovorí, že Smalahove bolo jedlom chudobných, ktorým sa neušli najlepšie kúsky jahňaciny, a tak sa naučili využiť výživovú hodnotu hlavy, ktorú bohatý jesť odmietali.   

Smalahove sa považuje za ľahko pripraviteľný pokrm a varí sa sám. Dá sa pripraviť aj ako guláš, v takom prípade sa k nemu pridáva zelenina ako cibuľa, mrkva, zemiaky, paradajky atď. 

Pred varením hlavy sú pokožka a rúno opálené a mozog odstránený. Následne je hlava posolená, niekedy aj vyúdená na záver vysušená. Asi 3 až 3 1/2 hodiny sa hlava varí alebo dusí a potom podáva so zemiakovou kašou a rutabagou (švédska repa). V niektorých regiónoch je mozog ponechaný vo vnútri lebky. V takom prípade je hlava vyprážaná a mozog je naberaný a jedený lyžičkou.

Polovica uvarenej hlavy predstavuje jednu porciu. Väčšinou sa najskôr zje oko a ucho, keďže sa jedná o najtučnejšie časti a tie sa najlepšie konzumujú ešte teplé. Spravidla sa hlava konzumuje spredu dozadu.

Smernica EÚ vydaná v roku 1998 zakazuje Smalahove pripravovať z dospelých oviec z obavy z možného prenosu klusavky (nebezpečné degeneratívne ochorenie kôz a oviec).

Zdroj: The blanz

Recept – Tabbouleh s udeným lososom

Porcia pre 2 osoby:

240g údeného lososa
1 cibuľa
3 paradajky
1 uhorka
1 citrón
3 lyžice kuskusu
1 zväzok petržlenu
1 zväzok mäty
5 lyžíc olivového oleja

Olúpte a nakrájajte paradajky, uhorku a cibuľu na kocky a vložte do šalátovej misy.
Bylinky umyte, osušte, nasekajte a pridajte do misy.
Zalejte olivovým olejom a pokropte čerstvo vytlačeným citrónom, .
Pridajte štipku soli a premiešajte.
Vložte kuskus do samostatnej misky, nalejte na vrch kúsok vody, premiešajte a nechajte niekoľko minút pôsobiť, kým nebude ľahký a nadýchaný.
Kuskus zmiešajte so šalátovou zmesou, misu prikryjte a dajte na dve hodiny do chladničky.


Podávajte s údeným nórskym lososom položeným na kuskusovú zmes.Originál receptu: Norwegian Smoked Salmon Tabbouleh

Zdroj: Ximonic (Simo Räsänen)