Island – kulinárske zážitky

Ostrov, na ktorom žije viac oviec, ako ľudí, má vopred zrejmú špecialitu. Miestni chovatelia oviec sa združili, aby určili striktné podmienky chovu jahňaciny, ktorá môže skončiť na stoloch reštaurácií. Zvieratá tak žijú v súlade s drsnou, no zároveň krásnou prírodou. Ani islandskí rybári sa nenechajú zahanbiť a do miestnych reštaurácií putujú čerstvé ryby z malých prístavov po obvode ostrova. Hlavným úlovkom je bezpochyby výborná treska, ak však máte odvahu, vyskúšajte Hákarl, notoricky známu špecialitu „pokazeného“ žraloka, ktorého zahrabú na 6-12 týždňov do piesku a následne nechajú niekoľko mesiacov vysušiť. Chuť a vôňa sú v každom prípade jedinečné :-).

Restaurant Kol

Kol sa od vzniku v roku 2014 dostal do hľadáčika všetkých milovníkov prvotriednej kuchyne a štýlového ambiente. Rozkladá sa na 2 poschodiach a okrem moderného spracovania receptov z celého sveta ponúka aj výnimočné koktejly pripravené z čerstvého ovocia a vlastných sirupov. Reštaurácia je členom združenia chovateľov islandskej jahňaciny, ktorá garantuje ideálne životné podmienky svojich oviec a výnimočnú kvalitu ich mäsa.

Orientačná cena hlavného jedla: 35 €
https://kolrestaurant.is/en/
POLOHA

Restaurant Bjargarsteinn Mathús

Na polostrove Snaefellsnes, v prístave mestečka Grundarfjördur, stojí malý domček Bjargarsteinn. To, čo znie ako rozprávka pre deti je v skutočnosti miesto dýchajúce tradíciou, okúzlujúce úžasnými výhľadmi a ponúkajúce sezónne jedlá z malej kuchyne. Samotný dom bol prenesený zo 140 km vzdieleného Akranes, lebo pre majiteľa predstavoval ideálne stelesnenie islandskej tradície.

Orientačná cena hlavného jedla: 30
http://bjargarsteinn.is/
POLOHA

Restaurant Grillmarkaðurinn

O čo v tejto reštuarácii pôjde prezrádza už jej meno, ktoré v preklade znemená „grilovací trh“. Bola by však škoda nespomenúť, že cieľom tvorcov bolo odkázať na islandskú tradíciu kuchyňou, aj interiérom. A tak tu nájdeme dekorácie tvorené rybími kožami, machom, čadičovými stĺpmi, či stoly z drevených dosák na drevených podstavcoch. V kuchyni sa miestna tradícia zrkadlí v sezónnej ponuke špecialít od domácich farmárov, ako sú jahňacie, hovädzie, pstruhy, či prepelice.

Orientačná cena hlavného jedla: 30
https://www.grillmarkadurinn.is/

Restaurant Kopar

Kopar, ktorý je skôr nenápadnou búdkou v prístave Reykjaviku, vás očarí rôznorodosťou svojej kuchyne. V útulnom prostredí na dvoch poschodiach a terase si vychutnáte predovšetkým plody mora, ale aj špagety, či výborné koktejly miestnych námorníkov, ktorí z prístavu vyrážali na lov. Zvláštnu pozornosť si zaslúžia krabie špeciality, ktoré Kopar začal podávať ako prvá reštaurácia na celom Islande.

Orientačná cena hlavného jedla: 20
https://koparrestaurant.is/en

Restaurant Dill

Jednoduchosť a dôraz na udržateľnosť sú len niektoré z vecí, ktoré vám udrú do očí hneď pri vstupe. Všimla si to aj porota architektov, ktorá interiér nominovala na prestížnu cenu v reštauračnom designe. Dill, ktorý v preklade neznamená nič iné, ako kôpor, bola prvou reštauráciou, ktorá na Islande získala hviezdičku od Michelin-u. Experti ocenili jednoduché jedlá, ale výborné chute, ktoré kuchári servírujú osobne. Samozrejmosťou je lokálny pôvod väčšiny ingrediencií.

Orientačná cena menu: 90
https://www.dillrestaurant.is/en/

Restaurant Otto Matur & Drykkur

Len niekoľko metrov od prístavu stojí v malebnom rybárskom mestečku Höfn najstarší dom, z roku 1897. Majitelia ho prerobili na útulnú malú reštauráciu, ktorá ponúka staré, osvedčené islandské recepty spracované moderným spôsobom. Výnimočnosť kuchyne a domácky príjemnú atmosféru priestorov si všimli aj hodnotitelia z Michelin-u, ktorí reštauráciu zaradili na zoznam pre rok 2020.

Orientačná cena hlavného jedla: 20
https://www.facebook.com/Otto-Matur-Drykkur-604011516642374/

Národné jedlá – Hákarl

Hákarl je miestnou špecialitou, o ktorej skoro každý turista počul, ale veľmi málo z nich malo odvahu ju aj skutočne vyskúšať. Keď zoberieme do úvahy, že sa zjednodušene jedná o žraločie mäso, ktoré páchne močom, nie je sa moc čo čudovať…

História Hákarlu je trochu hmlistá, aj keď sa všeobecne spája s obdobím Vikingov. V mysliach týchto kmeňov bol žralok nepriateľom, alebo v najlepšom prípade zdrojom tuku na mazanie. Mäso žraloka grónskeho je skutočne jedovaté a dokáže intoxikovať každého, kto ho konzumuje niekoľko dní. Žraloky nemajú obličky, a tak moč vylučujú celým telom.

Hovorí sa, že okolo roku 1600 niekomu z Islanďanov napadlo telo žraloka zavesiť a nechať vysušiť na slnku. Tým sa malo zbaviť toxických látok, aj nepríjemného zápachu, a stať sa jedlým, či dokonca chutným.

Dnes je proces prípravy zdĺhavejší a zložitejší. Mäso je najprv očistené a v plátoch uložené do jamy vykopanej v piesku. Následne je zaťažené kameňmi, ktoré slúžia ako lis, ktorý svojou váhou vytlačí z mäsa škodlivé tekutiny. Tento proces trvá 4-6 mesiacov. Následne sa mäso nakrája na filety, ktoré sa zavesia a nechajú sušiť ďalšie 3-4 mesiace. Keď je príprava hotová, podáva sa Hákarl bez kože, nakrájaný na malé kúsky. 

Málo turistov sa dobrovoľne dá na jeho konzumáciu a ak áno, tak jedine so zapchatým nosom a za pomoci islandského destilátu Brennivín

Dobrú chuť!

Zdroj:  https://flickr.com/photos/25322599@N03/27817389090

Recept – Vianočné jahňacie stehno

originál receptu: https://www.icelandiclamb.is/recipes/christmas-leg-of-lamb/

Jahňa
1 jahňacie stehno
1/2 misky čučoriedok
1/2 misky nasekaného tymiánu
1/2 misky nasekaného rozmarínu
1/2 misky olivového oleja
(pre veľkosť misky pozrite video: https://youtu.be/EnjBB-yug08 )
soľ a korenie

Rúru zohrejte na 180 °C.
Na vrchnej časti stehna spravte zárezy, približne každý cm.
Tymián a rozmarín nasekajte nahrubo. Čučoriedky rozdrvte a zmiešajte s olivovým olejom. Mäso potrite koreninovou zmesou, soľou a korením a vložte do rúry na 1 1/2 hodiny alebo dovtedy, kým vnútorná teplota mäsa nedosiahne 65 ° C.

Ružičkový kel a zemiakový šalát
600 g malých zemiakov
200 g ružičkového kelu
200 g masla
100 g vlašských orechov
soľ a korenie

Zemiaky uvarte v slanej vode a potom nakrájajte na polovice. Ružičkový kel umyte a nakrájajte bokom. Vlašské orechy opražte 10 minút v rúre na 160 °C. Na panvici rozpustite kúsok masla, pridajte zemiaky, ružičkový kel a vlašské orechy. Dochuťte soľou a korením.

Uhorka a chren
180 g kyslej smotany
100 g uhorky
10 g chrenu
soľ

Všetko spolu zmiešajte v miske a dochuťte soľou.

.

Zdroj: