Island – čo vidieť

Island je fascinujúcim miestom pre každého milovníka prírody. Vodopády, gejzíry, ľadovce a sopky tvoria unikátnu scenériu, ktorá odkazuje na silu a nespútanosť prírody.

Thórsmörk

Thórsmörk je horský hrebeň, ktorý bol pomenovaný po severskom bohovi hromu, Thorovi. Nachádza sa na juhu Islandu medzi ľadovcami Tindfjallajökull a Eyjafjallajökull a je jednou z najobľúbenejších turistických oblastí ostrova. V oblasti je možné absolvovať množstvo kratších, alebo dlhších trekov, dokonca aj na okolité ľadovce.

POLOHA

Reynisfjara

Reynisfjara je bezpochyby najslávnejšia pláž na celom ostrove. To, čo odlišuje Reynisfjaru od všetkých ostatných, sú jej čierne vulkanické piesky, hladké okruhliaky, jedinečné skalné útvary, celková atmosféra a – o to viac – obrovské vlny, ktoré sa rútia smerom k pobrežiu.

POLOHA

Landmanalaugar

Landmannalaugar alebo „Ľudové bazény“ je rozsiahla oblasť ohromujúcej a jedinečnej krásy v srdci južnej vysočiny Islandu. Celé leto je to jedno z najobľúbenejších miest na pešiu turistiku (buď na jeden alebo viacero dní) a taktiež vhodné na prírodné kúpanie v horúcich prameňoch.

POLOHA

Godafoss

Vodopád Goðafoss je jedným z najpozoruhodnejších vodopádov na Islande. Voda rieky Skjálfandafljót padá z výšky 12 metrov a tvorí pomyselný závoj v šírke 30 metrov.

POLOHA

Geysir

Obľúbenou zastávkou pozdĺž Zlatého kruhu je vysoko aktívny areál horúceho prameňa Geysir s vriacimi bahennými jamami a živým gejzírom Strokkur, ktorý každých pár minút chrlí vodu do približne 30 metrovej výšky. Samotný Geysir, ktorý dal meno tomuto prírodnému úkazu na celom svete, však aktuálne bohužiaľ drieme.

POLOHA

Blue Lagoon

Modrá lagúna sú geotermálne kúpele na juhozápade Islandu. Krásna mliečne modrá voda sa nepodobá na nič iné, čo sa nachádza na Zemi a vytvára výrazný kontrast s okolitými čiernymi lávovými poľami a sivým machom.

POLOHA

Diamond Beach

Pláž Diamond Beach je v islandčine známa ako Breiðamerkursandur. Táto ikonická atrakcia nesie svoje meno podľa roztrúsených trblietavých ľadovcov, ktoré sa postupne odtrhli od masy ľadovca Vatnajökull a prúd vody ich vyplavil až na túto pláž s čiernym pieskom.

POLOHA

Seljalandsfoss

Seljalandsfoss je vodopád ležiaci v južnej časti ostrova. Voda tu dramaticky padá z výšky 60 metrov. Unikátom však je, že si toto divadlo môžete pozrieť zo všetkých strán a prejsť sa za padajúce vodné masy. Odporúčam zobrať si nepremokavú bundu :-).

POLOHA

Jokursarlon

Jökulsárlón je ľadovcová lagúna, ktorá sa vlieva do mora pri tzv. Diamond Beach. Posiata je odtruhnutými kusmi ľadu rôznych veľkostí a tvarov z ľadovcov Breiðamerkurjökull a Vatnajökull. Na väčších kusoch oddychujú tulene, ktoré si môžete pozrieť zblízka pri niektorej z prehliadok loďou.

POLOHA

Skogafoss

Skogafoss je jedinečný vodopád na juhu Islandu, ktorý v sebe spája vody dvoch ľadovcov – Eyjafjallajokull a Myrdalsjokull. Tieto padajú z výšky 60 metrov na mieste, kde sa kedysi more dotýkalo pevniny.

POLOHA