Nórsko – čo vidieť

Príroda v Nórsku je dychberúca. Všadeprítomná voda vo forme mora, jazier, či vodopádov, nádherne zelené lesy, či pastviny s roztrúseným dobytkom. To všetko obklopuje domácich, či turistov na každom kroku. Poradíme Vám, ktoré miesta si určite nenechajte ujsť.

Naeroyfjord

Nærøyfjord je 20 km dlhý, iba 250 metrov široký a 12 metrov plytký. Okolité hory dosahujú výšky 1 660 metrov. So svojimi strmými horami, visutými údoliami, týčiacimi sa vrcholmi, snehovými poľami, vodopádmi a malými dedinkami je tento fjord asi najvýznamnejšou prírodnou atrakciou v Nórsku.

POLOHA

Lofoty

Ak hľadáte nezabudnuteľné prírodné zážitky, Lofoty vás nesklamú. Tieto ostrovy a polostrovy sú pretkané rozbúrenými vodami Nórskeho mora, vysoko nad polárnym kruhom. Kajakujte v romantických zátokách, choďte s miestnymi na ryby a večer užívajte úchvatnú scenériu s polárnou žiarou nad vašimi hlavami. Ideálnym obdobím na pozorovanie tejto prírodnej nádhery je september až apríl.

POLOHA

Boyabreen

Bøyabreen je ramenom najväčšieho pevninského ľadovca v Európe, Jostedalsbreen. Pri jeho návšteve budete prekvapený jeho bezprostrednou blízkosťou, majestátnosťou a prúdmi slabých vodopádov, ktoré z neho ukrajujú a stekajú do ľadovcového jazera. Celé toto divadlo môžete sledovať z pohodlia reštaurácie Brevasshytta, ktorej panoramatické okná sú namierené priamo na ľadovec. Po odbočke z hlavnej cesty je Brevasshytta vzdialená menej ako 500m.

POLOHA

Trolltunga

Trolltunga je jedným z najkrajších a najpozoruhodnejších útesov v Nórsku, ktoré sa vznáša 700 metrov nad jazerom Ringedalsvatnet. Nachádza sa na západnom okraji plošiny Hardangervidda, neďaleko mesta Odda. Trolltunga bola vytesaná ľadovcom, ktorý kedysi pokrýval väčšinu Škandinávie.

POLOHA

Bergen

Bergen je bránou k nórskym fjordom. Bergen, ktorý je mestom svetového dedičstva UNESCO a európskym mestom kultúry, má po celý rok ideálnu kombináciu prírody, kultúry a vzrušujúceho mestského života.

POLOHA

Geirangerfjord

Geirangerfjord je jednou z najobľúbenejších nórskych prírodných zaujímavostí. Fjord je hlboký 260 metrov, zatiaľ čo okolité hory sú vysoké 1 600-1 700 metrov. Fjord je tiež známy svojimi veľkolepými vodopádmi a opustenými farmami vysoko na strmých útesoch. Idylická príroda a dramatické hory zapôsobia na všetkých návštevníkov v tejto oblasti.

POLOHA

Trollstigen

Trollstigen (v preklade doslova cesta Trollov) 63 je súčasťou scénickej cesty Geiranger – Trollstigen. Za pomoci 11 vláseniek prekonáva výškový rozdiel približne 850 metrov. Po pôsobivom moste z prírodného kameňa budete míňať vodopád Stigfossen. Cesta je rajom pre automobilových, aj motorkárskych fanúšikov. Zbesilé preteky však neočakávajte, pretože každý si chce jazdu a výhľady vychutnať do sýtosti, a tak sa tu pravdepodobne budete „posúvať“ 40kou.  Pozor na správne načasovanie návštevy – cesta je otvorená iba približne od mája do októbra.

POLOHA

Briksdalsbreen

Briksdalsbreen je jedným z najdostupnejších a najznámejších ramien ľadovca Jostedalsbreen. Leží v krásnom prostredí medzi vysokými vrcholmi a burácajúcimi vodopádmi, ktoré padajú 1200 metrov do úzkeho údolia Briksdal. K samotnému úpätiu ľadovca vedie nenáročná, menej ako hodinová prechádzka.

POLOHA

Preikestolen

Preikestolen je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Rogalandskom kraji a jedným z najpozoruhodnejších fotografických predmetov v krajine. Televízia CNN Go a Lonely Planet označili Preikestolen za jeden z najpozoruhodnejších pozorovacích bodov na svete. Týči sa 604 metrov nad Lysefjordom.

POLOHA

Beseggen

Besseggen je jednou z najpopulárnejších nórskych klasík v horách. Niekto by namietal, že je to nevyhnutný výlet pre všetkých Nórov. Odhaduje sa, že po hrebeni Besseggenu každý rok prejde 60 000 ľudí. Zelené vody jazera Gjende, obklopené strmými horami majestátneho národného parku Jotunheimen, vytvárajú dokonalú scenériu. Jazero Bessvatnet, na opačnej strane hrebeňa, sa považuje za najjasnejšie nórske jazero, kde môžete vidieť až 30 metrov pod hladinu vody.

POLOHA